Güncel

2 Yıllık Popüler Bölümler, 2 Yıllık Bölümlerin İş İmkanları Nasıl?

Öncelikle üniversite sınavına giren tüm adaylara hayırlı tercihler dileriz. Üniversite sınavına girip de iyi puan alamayan adaylar için bir nebze olsun onları rahatlatacak bir yazı hazırladık. Üniversite sınavında 4 yıllık bir fakülteye giremeyecek olan adaylar çok üzülmesinler bazı iki yıllık bölümler varki eğer öğrenci kendini iyi yetiştirir ise iş bulma sıkıntısı çekmez ve güzel maaşlar ile çalışma imkanı bulabilirler.

2 yıllık iyi maaş getirisi olan bölümler hangileri, hangi 2 yıllık bölümler en iyileri, 2 yıllık üniversite bölümleri ve iş imkanları, 2 yıllık iş garantili bölümler var mı, iş olanağı olan 2 yıllık bölümler gibi sorulara bir cevap olacak ve sizlere tercih öncesi bir yol çizmenize yardımcı olmak istedik.

Devir kariyeri devri değildir ama isteyen için bu bir tercihdir, zaten iyi bir üniversitede 4 yıllık okumuyor isen piyasaya çıkıp iş bulma ihtimalide azdır eğer bir de çevren yoksa. Şirketlerin 4 yıllık mezunu yerine ara eleman ihtiyaçları daha fazladır. Bunun da yolu 2 yıllık güzel bir bölümü okuyup kısa bir şekilde meslek sahibi olmadan geçer.

Atçılık işletmeciliği mesela belki komik gelir ama bu bölüm mezunları iyi bir iş ve kariyere imza atabilir, aynı şekilde su altı teknolojisi mezunları mezuniyet sonrası dalgıçlık üzerine eğilirler ise gemilerin su altında kaynak işlerini yapıp yüksek maaşlar alabilirler, Tapu Kadastro Bölümü mezunları da bu yıllarda kendilerine çok ihtiyaç var, optisyenlik, anestezi fizyoterapi gibi sağlık bölümleri mezunları özellikle son yıllarda büyüyen sağlık sektöründe iş bulma sıkıntısı çekmezler. Fizyoterapi mezunları 4 yıllığa dgs sınavı ile fizyoterapist olabilir iyi para kazanabilirler.

Ayrıca diyaliz mezunları, anestezi mezunları özel sektörde iş bulma sıkıntısı çekmez ve isterlerse kpss puanı ile devlet hastanelerine atanıp devlete kapağı atabilirler. Adalet bölümü mezunları aynı şekilde avukatlık hizmetleri sektöründe ara eleman olarak çalışıp dikey geçiş ile hukuğu zorlayabilirler, uçak gövde bakımı mezunları aynı şekilde kendilerini yetiştirirler ise açılan yeni havaalanlarında iş bulabilirler. Nalbantlık, antrenörlük gibi kulağa hoş gelmeyen bazı bölümler isimlerinde dolayı tercih edilmezler ama mezunları diğer bölüm mezunlarına göre daha şanslı olabilirler.

Mekatronik bölümü de son yıllarda popüler bölümlerden biridir. Mekatronik bölümü elektronik ve bilgisayarın karışımıdır diyebiliriz mezunlar piyasa da iyi iş imkanlarına sahip olabilir çünkü piyasa Plc, kumanda, pnömatik, bilgisayar kontrollü kumanda devrelerinden robotlara kadar iş alanı geniştir ve bu tarz ara elemanlar hemen iş bulabilir. Ayrıca sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü mezunları İngilizceyi süper öğrenirler ise 3000 $ maaşlar alabilir.

Hangi 2 bölümü veya 4 yıllık bölümü okursanız okuyun geleceğinizi siz yaratırsınız üniversite okurken okulun hakkını verip kendinizi geliştirir iseniz iş bulma sıkıntısı çekmezsiniz. Üniversite okurken part time işlere bakın tezgahtarlık bile yapmanız sizin iş hayatına atılmanız da büyük fayda sağlar. ama üniversite okurken sadece geziyim, güzel vakit geçireyim mezun olunca iş bakarım derseniz üzülürsünüz.

Tüm bunların yanında aşağıdaki bölümler de iş bulma anlamında iyi denilebilir;
Gemi Haberleşme, Gemi İnşa ve Güverte, raylı sistemler ki son yıllarda hızlı tren gibi projeler düşünülebilir. Sizler de meslekler hakkında bir görüşünüz veya sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Hepinize iş hayatınızda başarılar..

 

6 Yorum

  1. Yaşlı bakım bölümü aklıma takılan bölümlerden hakkında bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olurlarmi bide mekatronik mühendisliği nasıl bi bölüm yardımcı olursanız sevinirim. .Teşekkürler

    Cevapla

Yorum Yap