Güncel

Ales Puanı Hesaplama Motoru

Ales Puanı Hesaplama Formu
 • Doğru / Yanlış
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru
 • / 40 Soru

Ales nedir?

Ales Ösym tarafından yapılan lisans mezunu olan ve akademik kariyerinde devam etmek isteyenlerin girdiği ayrıca yalnızca yüksek lisans başvurusu için değil aynı zamanda doktora başvuruları içinde girilen bir sınavdır. Ülke dışına gidecek akademik personelin belirlenmesi araştırma görevlilerin seçilmesi gibi konularda gerekli olan bir sınavdır.

Ales’e kimler girer?

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olanlar (lisans mezunları) Ales’e girebilir. Ayrıca mezun olabilecek durumda olanlar ve denklik belgesi almış olmak koşuluyla yurt dışında lisans eğitimini tamamlayanlar Ales’e girebilir.

Ales sınavının soru içeriği nasıldır?

Ales sınavında toplam 4 kategoriden sayısal 1, sayısal 2, sözel 1, sözel 2 olmak üzere ve her bir kategoriden 40 olmak üzere 160 soru vardır. Sayısal 1 ve Sayısal 2 testlerinde sayısal ve mantıksal akıl yürütmeyi ölçmeyi hedefleyen tipte sorular vardır. Sayısal 2 soruları sayısal 1 testindeki sorulara göre ileri düzeyde soru tiplerinden oluşur. Sözel 1 ve Sözel 2 testlerinde ise adayların sözel mantıktaki sorularda sözel akıl yürütme yeteneğini ölçmeye yöneliktir. Sözel-1 testi okuduğunu anlamaya yönelik olup paragraf soruları, cümlede anlam gibi sorular vardır.

Ales sınavında uyulması gereken kurallar nelerdir?

Ales sınavında sınav başladıktan sonraki ilk 110 dk ve son 15 dk içinde adayların her ne sebeple olursa olsun (tuvalet ihtiyacı vs.) çıkmaları yasaktır. Çıkan adayların sınavları geçersiz sayılır.

ALES sınavı ne zaman yapılmaktadır?

Ales yılda 2 defa ilkbahar ve sonbahar döneminde ( mayıs ve kasım aylarında) yapılır.

ALES puanı hesaplama aracıyla hangi türdeki ALES puanlarını hesaplayabilirim?

Okumaliyiz.com Ales puanı Hesaplama motoruyla Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türündeki ales puanlarınızı hesaplayabilir karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Ales hesaplama motoru bir önceki yılın ösym katsayılarına göre yapılmaktadır. Puanlar gerçek puanlara yakın sonuçlar vermektedir.

Ales nerelerde yapılır?

Ales üniversite rektörlüklerinin bulunduğu illerle Lefkoşa’da yapılır.

Ales kaç yıl geçerlidir?

Ales’in geçerlilik süresi 2008’den bu yana 3 yıldır.

Ales’te başarılı sayılmak için en az kaç puan almak gerekir?

Lisansüstü eğitim olan yüksek lisan için en az 55, akademik kadrolar için en az 70 puan almak gerekmektedir. Bu puanlar taban puanlardır unutulmamalıdır ki aday bu puanların ne kadar üstüne çıkarsa onun için o kadar avantajlı olur.

Ales kaç bölümden oluşur?

ALES Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 ve Sözel 2 bölümlerinden oluşur.

Ales’te kaç soru vardır?

ALES’te toplam 160 soru sorulur. Fakat adaylar toplam 120 sorudan sorumludur. Adaylar gireceği programa göre ilgili testleri cevaplarlar bu da 120 soruya karşılık gelir. Ales’te adaylara cevaplama süresi olarak 150 dakika verilir.

Ales’te ne ölçülür?

Ales’te çoktan seçmeli ve 160 sorudan oluşan sınavdır. Ales’te başarılı olmanın şartlarıda zamanı iyi ve verimli kullanmaktan geçer. Ales sorularının zorluk derecesi üniversite son sınıfından mezun olan her mezunun yapabileceği zorluktadır. Ales’te asıl ölçülmek istenen şey adayların ne kadar hızlı düşünebildiği ve onlara verilen zamanı ne ölçüde verimli kullandığıdır.

2 Yorum

 1. Merhaba yeni lisans mezunu oldum ve sıcağı sıcağına yüksek yapmak istiyorum alesten iyi bir puan alabilmek için neler yapmam gerekir?

  Cevapla
  1. Ales sınavında başarılı olabilmenin şartları şunlar; Ales de ölçülen şey temel bilgilerin pratik bir şekilde kullanabilme, pratik ve hızlı olabilme ve yorumlayabilme yeteneği ölçülür,bunun içinde iyi bir kaynaktan konu ve ardından çok soru çözmek gerekir..

   Cevapla

Yorum Yap