Güncel

Altın Ons Gram Fiyatı Hesaplama Online

Altın Ons Fiyatından Gram Fiyatını Hesaplama
  • $
  • Örn. 2.10
  • Not : Kuruşları ayırırken (.) nokta kullanınız (,) virgül kullanmayınız

Altın Fiyatı Hesaplama

Altın insanlığın onu bulduğundan beri vazgeçemediği metallerden biridir. Altın parlak sarı renkli saf olanı (24 ayar) çok yumuşak bir elementtir. Altın birçok avantaja sahip olduğundan insanoğlu onu tarihler boyunca takı ve süs olarak kullanmışlardır. Altın asitlere karşı dayanıklı, doğada tek başına ve serbest bir şekilde bulunabilmesi kolay bir şekilde şekil verilebilmesi gibi işlemlere elverişli bir metaldir.

Altın diğer maddelerle örneğin su gaz ve diğer elementlerle tepkimeye girmez ve çok kararlıdır. Havadan sudan veya dumandan etkilenmez. Oksijenle tepkimeye girmediğinden kararma yapmaz, paslanmaz. Saf olan altın yani 24 ayar altın dediğimiz altın çok yumuşaktır. Saf olan altın çok yumuşak olduğundan içine bir miktar başka sağlam metal alaşımlar ilave edilip altın sertleştirilir. İşte altındaki sertleştirme için katılan metallerle altının ayarı değişir. Örneğin bayanların taktığı burma bilezikler 22 ayardır. Eğer 24 ayar saf altından bilezik takacak olsalardı, kollarında bu altınlar kırılır, eğilir bükülürdü. Bu sebepten dolayı saf altın bazı metallerle alaşım haline getirilip 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar gibi ifadelerle insanların kullanımına sunulmuştur.

Altının içerisine hangi metaller karıştırılır?

Yeşil (sarı) altını elde etmek için altının içerisine gümüş katılır Eğer altının içerisine bakır katılır ise kırmızı altın elde edilir. Beyaz altın elde etmek içinse beyaza yakın bazı metaller altının içine katılır ve daha sonra rodyum kaplanarak tam beyaz renge kavuşturulur.

Altında ayar ne demektir? Altında ayar, milyem Kavramları

Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın, arı ya da bir başka deyişle saf altındır ve 1000 milyemdir (miligramdır). 18 ayar içindeki has altın 750 milyem, 14 ayar içindeki has altın ise 585 milyemdir.
Bildiğiniz gibi altın bir alaşımdır. Altın alaşımının saflığı 2 türlü ifade edilir dediğimiz gibi bunlardan biri milyem diğeri de ayardır.. Milyem bir uluslararası ifadedir. Altında milyem hesabına gelince alaşımın içindeki olan saf altın ağırlığının toplam ağırlığa bölümüyle milyem bulunmuş olur.
M: milyem, H: saf ağırlık, t: Toplam ağırlık;

M = H / T x 1000

24 ayar saf altın 1000 milyem olduğuna göre 1 ayar altının 1000 / 24 = 41.66 milyem olduğu sonucuna varırız. 24 ayardan daha küçük ayarda olan işte bileziktir, yüzüktür değişik takılardır bunların hepsinin saflık oranı düşüktür bununda sebebi yukarıda belirttiğimiz altını daha sağlam ve dayanıklı yapmaktır.

Milyem ve ayar dönüşümü nasıl yapılır örnek;

Elimizde 916 milyemlik bir takım vardır. Bu takımın altın ayarı kaçtır?
1 ayar 41.66 milyemse
X ayar 916 milyemdir.
———————–
X . 41.66/916=22 ayar olduğunu anlarız.

Çeyrek altın, yarım altın, tam altın cumhuriyet altınları kaç ayardır?

Cumhuriyet, ata lira, yarım, çeyrek altın ve bilezik yani ziynet altınları 22 ayar altın sınıfından olup 916 milyem yani içerisinde %91.6 oranında saf altın barındırır. Cumhuriyet altını (Ata lira) 30 mm çapında, yarım altın 27.5 mm çapında ve çeyrek altında 18 mm çapındadır.

Çeyrek, cumhuriyet altını, yarım altın kaçar gramdır?

Cumhuriyet altını 22 ayar olup 7.21 gram ağırlığındadır, Cumhuriyet altınının has altın (24 ayar) olarak karşılığı 6,60 gramdır. Tam altın diğer adı ziynet altın olan altın da 22 ayar 7.00 gramdır. Has altın olarak karşılığı 6.42 gr dır. Yarım altın da 22 ayar 3,50 gr, has altın karşılığı 3.21 gr dır. Halk arasında çeyrek yani küçük altın olarak bilinen altın da 22 ayar olup 1.75 gr, has altın (24 ayar) karşılığı da 1.605 gr dır. Gremse altın da 2.5 luk altın olup 10 tane çeyrek altın karşılığıdır. Reşat altını Sultan 5. Reşat döneminde miladi 1909 yılında basılmıştır.da Osmanlı zamanından kalan altınlardır. Hamit altını da II.Abdülhamid döneminde basılmıştır.

altin-fiyati

1 ons altın ne demektir?

Altın nihayetinde uluslar arası piyasalarda işlem gören ham petrol, gümüş, bakır, buğday, mısır, gibi bir emtia mal olup ticareti yapılan talep ve arza göre fiyatı yükselen yada düşen bir maldır. Örneğin 2011 yılında sert bir şekilde yükselen ve yine aynı yıl içinde bir günde %20 oranında düşen oynak bir emtiadır. Emtialar aynı zamanda borsada işlem gören yatırım enstrümanlarıdır. Altında dünyada likidite (nakit) bolluğuna, faizlere ve piyasadaki ortama göre fiyatı ani olarak değişebilir. Altında ons meselesine gelince ons terimi altın için kullanılan uluslarası bir ölçüm birimi olup yaklaşık olarak 31,1034768 gram saf altına tekabül eden bir ölçü birimidir.

Has altının gram fiyatı nasıl hesaplanır?

Öncelikle saf altının gram fiyatını hesaplayabilmek için hangi verilere ihtiyacımız var onları söyleyelim, 1. veri; 1 ons altının 31,1034768 gram saf altına eşdeğer olduğu, 2.veri ise dolar kurudur.
1 gram 24 ayar saf altın fiyatı = Güncel dolar kuru x 31,1034768 dır.

Ons değeri ve dolar kurundan altının gramı nasıl hesaplanır?

Yukarıdaki forma altının ons fiyatını ve dolar kurunu girerek, 24 ayar altının gram fiyatının ne olduğunu, çeyrek yarım, ata lira (cumhuriyet altını), bileziğin gram fiyatını (22 ayar) ulaşabilirsiniz. Dolar kuru ondaiıklı ise ondalık kısmını yazarken . (nokta) kullanınız.

2 Yorum

  1. Altında 2016 yılı için ne olacağını söylemek mümkün değil, altın aşağıda gidebilir yukarıya da, Dünyadaki altının ons fiyatı kadar Türkiye’deki dolar kuru da önemli. Tüm bu bileşenler ışığında elinde birikimi olanın tümünü altına yatırması bence risk. Belki birikiminizin 1/3’ünü altına yatırabilirsiniz bi kısmını döviz bi kısmını da TL olabilir. Ama son yıllarda en karlı yatırım aracı gayrimenkul gibi görünüyor.

    Cevapla
  2. Hocam bu altının fiyatî ne olur elinde 50.000 TL var altın alayım mı? 2016 için altın fiyatları yükselirmi?

    Cevapla

Yorum Yap