Güncel

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Hakkında Bilgiler

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne girmek isteyen adaylar için Beden eğitimi öğretmenliği bölümü bilgileri, Beden eğitimi öğretmenliği bölümünün geleceği konusunda bir makale oluşturduk.

beden-egitimi-dersiBeden eğitimi öğretmeninin Görev Tanımı

Beden eğitim ve spor bölümünde spor yaparak fiziken ruhen sağlıklı bireylerin yetişmesini kendine amaç edinmedir. Unutulmamalıdır ki spor yapmayan bireyler hem daha mutsuz hem de verimsiz olarak yaşamlarını sürdürmektedir. İşte bu noktada hareketle Beden eğitimi öğretmeni kişilere nasıl spor yapmaları gerektiği noktasında onları yetiştirmek konusunda uzman kişilerdir. Özel de yada devlette öğrencilere yada çalışan insanlara spor ve beden eğitimi konusunda eğitim verir.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde okutulan dersler ise;  çeşitli spor dallarına ait dersler, temel spor mantığı, jimnastik dersleri, izcilik ve kamp, antrenma bilgisi, beceri öğrenimi ve öğretmenlikle alakalı formasyon dersleri vardır.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde girebilmek için aktif sporcu olmak çok önemlidir. Bu arada insanlarla iletişimi iyi olmalı, sabır ve dayanıklı olma konusunda iyi olmaları gerekmektedir.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü mezunlarının iş olanakları;

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü mezunları öncelikle gerekli kpss puanını almaları durumunda devlet okulların beden eğitimi öğretmeni olabilirler. Kpss den az puan alan yada devlette öğretmen olmak istemeyenler fitness merkezlerinde eğitmen olarak, yada çeşitli kulüplerde antrenör şeklinde çalışma şansına sahiptirler.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümüne nasıl girilir?

Öncelikle liseden mezun olup YGS sınavından gerekli baraj puanı alabilmeleri gerekmektedir.

Ygs den puanı geçen adaylar üniversitenin özel yetenek sınavında başarılı olmaları gerekiyor. Şu bir gerçekki bu yetenek sınavlarında torpilin döndüğü iddiasıdır. Yani tanıdığı olan yada araya birilerini sokan bazı adaylar haketmedikleri Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümüne girebilmektedir.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümüne girdikten sonra bir şekilde sınıflar geçilir ve kpss sınavından da iyi puan alanlar devlete kapağı atarlar yada özelde çalışmaya başlarlar. Beden eğitimi öğretmenleri okullarda beden eğitimi derslerinde öğrencileri okulun imkanları doğrultusunda egzersiz, yürüyüş, serbest etkinlikler gibi beden ve spor olarak öğrencileri hazırlarlar. Okulda futbol ve basketbol turnuvası yapıp öğrencilerinde sporun bir takım ruhu olduğu gerçeğiyle onları iş hayatında daha verimli olmalarının yolunu açabilirler.

Beden eğitimi ve spor öğretmenleri ne kadar maaş alır; devlet memurunun yani öğretmenlerin maaşı bellidir. 9/1’inden başlayan bir öğretmenin maaşı neyse Beden eğitimi ve spor öğretmenleride bu maaşı alırlar bunlardan başka çeşitli egzersizler, öğrenci kulüpleri gibi faaliyetler ile ek ders ücretleri de alabilirler.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler:

Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Celâl Bayar Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi
Çanakkale Onsekız Mart Ünv.
Çukurova Üniversitesi
Dicle Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
Fırat Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
Gaziosmanpaşa Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Harran Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
Kafkas Üniversitesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üni.
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Muğla Üniversitesi
Mustafa Kemal Üniversitesi
Niğde Üniversitesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Trakya Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Yakın Doğu Üniversitesi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Beden Eğitimi Öğretmenliği Nedir, Beden Eğitimi Öğretmenliği Ne İş Yapar, Beden Eğitimi Öğretmenliği Maaşları, Beden Eğitimi Öğretmenliği İş İmkanları, Beden Eğitimi Öğretmenliği Çalışma Alanları, Beden Eğitimi Öğretmenliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünü Seçeceklerin yetenekleri, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir mi, Beden Eğitimi Öğretmenliği Tanıtımı, Beden Eğitimi Öğretmenliği maaş durumu ve İş Olanakları, Beden Eğitimi Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Beden Eğitimi Öğretmenliği Mezun Olduktan Sonra ne yapar

One Comment

  1. Hazırladığınız bu tanıtım için çok teşekkür ederim .Bu tanıtım sayesinde BEDEN ÖĞRETMENLİĞİNE olan hevesim dahada arttı:D

    Cevapla

Yorum Yap