Güncel

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Püf Noktaları

Çocuklara kitap okuma alışkanlığını doğar doğmaz aslında kazandırmaya başlamalıyız. Evet yanlış duymadınız doğar doğmaz diyor uzmanlar. Örneğin yeni doğmuş bebeğinize daha 1 aylıkken kitap okuyabilirsiniz. Bu noktada etkili kitap okuma, yaratıcı okuma ya da nasıl iyi kitap okunur önemli. Pek çok aile çocuğunun hiç kitap okumadığından, ya da yeteri kadar kitap okumadığından şikayetçidir, Peki ne yapmalıyız da çocuğumuza kitap okuma sevgisini aşılayalım, Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır gibi sorulara cevap olabilecek makalemizi lütfen okuyun.

kitap-okuma-aliskanlıgi     Öncelikle çocuklarımıza kitap okunan bir evde büyümelerini sağlamalıyız, bu ne demek anne ve babalar yani ebeveynler olarak bizler en başta kitap okumalıyız. Yani biz anne babaların kitap okumak için zaman özel bir zaman ayırdığımızı çocuklarımız görmeli. Çünkü çocuklarımız hayatı öncelikle bizden öğrenir, siz televizyon başında vakit geçirirseniz o da ister istemez televizyon başında vakit geçirir. Yani öncelikli model siz anne babalarsınız unutmayın. Kitaplarınıza özen gösterirseniz çocukta kitaplara özen gösterir. Çocuğun ilk öğretici olan anne-babanın büyük sorumluluğu vardır.

  • Çocuğunuzla vakit geçirmek için yapılan etkinliklere mutlaka kitap okumayı ekleyin.
  • Çocuk çok küçük de olsa onların yaşına uygun kitaplar mutlaka bulunabilir. Plastikten kitaplar, tahtadan kitaplar, kumaştan kitaplar gibi. Bu arada çocuk kitabı yırtabilir belki ama siz yırtılan parçaları mutlaka yapıştırın atmayın sakın.
  • Çocuğunuza kitabı okuyun ama okurken kitaplardaki kahramanları hissetmeye çalışıp öyle okuyun. Örneğin kitaptaki konuşan kadın ise siz de hemen sesinizi değiştirip kadınmış gibi konuşun ve o kahramanın yerine geçin. Yaratıcı okumak kitabı sorgulayarak okumayı gerektiriyor, kahramanları tanıyarak okumayı gerektiriyor.

Anne baba olarak çocuğa okuma alışkanlığı kazandıracağınız dönem okula gitmeden önceki dönemdir. Okula gittiğinde zaten çocuk kitaplarla haşır-neşir olacak ve okumaya bir şekilde yönlendirilecektir. Okul ödevleri alacak, okullardaki kitap okuma ödevi eklenecek eğer ki siz çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını kazandırmamış iseniz, çocuğunuz o ödevlerden nefret edecek ve bu verilen ödevler birer işkenceye dönüşecek. O özetleri sizin çıkartmanızı isteyecek artık.

Bu nedenle çocukla beraber kitabı elinize alıp kitabın içinde yeni bir yolculuğa çıktığınız bir etkinlik ekleyin. Şu anda özellikle yeni nesil çocuklar oyun gibi yaşamayı seviyorlar, renkli nesneleri seviyorlar. Piyasada bütün çocuklara hitap eden kitapları bulabilirsiniz, örneğin 3 boyutlu kitaplar, çizgi romanlar, renkli resimli kitaplar mevcut. Yeter ki siz anne-baba olarak çocuğunuzla aynı masanın başında, aynı koltukta birlikte kitap okuyun.

Başlangıçta 5’er dakika ardından 10’ar dakika derken 25 dakikaya kadar çıkın ve gitgide zamanı artan kitap okuma etkinlikleri düzenleyin. Çocuğunuz sizin kitap okuduğunuzu görsün. Eviniz de sehpanın üzerinde kitap dursun, kütüphaneniz de kitaplar dursun ve çocuğun ileri de okuyacağı kitapları birlikte kitapçıya gidip seçmeye başlayın. “Bak bunları okuma yazma öğrendiğin de okuyacaksın” deyip şimdiden çocuğunuzun kütüphanesinin temelini atın. Çocuğun hayatına soktuğunuz pek çok alışkanlık gibi bunu da ancak sevgiyle ve çaba göstererek çocuğun hayatına sokabilirsiniz zorlayarak değil. Zorlandığında çocuk belki onu cezadan kurtulmak için ya da sizi o an mutlu etmek için yapacaktır ancak başarılı olamazsınız.
Unutmayın Çocukluk dönemi bireylerin kişiliklerinin oluştuğu dönemdir ve bu dönemde kazandırılamayan okuma alışkanlığını sonrada aşılamak oldukça zor hatta imkansızdır. Okuma alışkanlığını kazanan çocuklar bugün okuyan ve gelecekte okuyacak olan bireyler olacaklar aynı zamanda da ne istediğini bilen bireyler olacaklardır.

One Comment

Yorum Yap