Güncel

Doğalgaz Faturası Hesaplama (online) Motoru

HESAPLAMA BURADA

Doğalgaz Fatura Hesaplama Online
 • Örn. 100

Doğalgaz Faturası Nasıl Hesaplanır?

Doğalgaz faturası ne kadar gelecek, bu doğalgaz faturası neden bu kadar yüksek geliyor gibi sorular çok soruluyor. Bazıları peteklerin birçoğunu kapatır, bazen geceleri kombiyi kapatırız ve ay sonunda ne kadar doğalgaz faturası geleceğini merak ederiz, günde ne kadarlık doğalgaz tükettiğimizi kontrol etmek ve bu şekilde en az doğalgaz faturasını nasıl öderiz’in cevabı bu makalede gizli.

Her ilde doğalgazın metreküp fiyatı belli olduğundan günlük hatta saatlik doğalgaz tüketiminizi öğrenmeniz mümkün, doğalgaz faturanızın anlık ne kadar geldiğini öğrenmek çok basit yapmanız gereken hemen evinizin giriş kapısının üstünde olan doğalgaz sayacınızı kontrol etmeniz bu eşkilde ay sonunda ne kadar doğalgaz faturası ödeyeceğim derdinden kurtulacaksınız. Bu şekilde doğalgaz faturanızı dengeleyebilir, doğalgaz kaç para gelecek gibi sorulara kendiniz cevap verebilirsiniz.

Doğalgaz okuyucaları evinize gelip faturanızı keserken son endekse bakar ve bir önceki doğalgaz faturanızdaki değer ile çıkarır ve o ay kaç m3 doğalgaz tükettiğiniz ortaya çıkar. Bu tüketilen m3 ilinizdeki doğalgaz dağıtım firmanızın tarifesindeki değer ile çarpılır ve doğalgaz faturanız hesaplanırken üzerine bir de %18 K.D.V eklenir ve doğalgaz faturanız ortaya çıkar. Her ilin doğalgaz m3 fiyatı farklıdır örneğin İstanbul İGDAŞ doğalgaz m3 fiyatı 0.93 TL iken Ankara için Başkent Doğalgaz m3 fiyatı 0.89 olabilir, bu m3 fiyatları her ilde farklıdır.

Örnek bir doğalgaz faturası hesaplama:

dogalgaz-sayaciBu sayaçta sayacın son endeksi yani son metreküpü 1261’dir. Doğalgaz faturası hesaplanırken kırmızı alan okunmaz. doğalgaz sayacındaki kırmızı alan 999 olunca 1 m3 tüketilmiş demektir ve soldaki siyah alanda 1 artar. Kişinin bir önceki doğalgaz faturası hesaplanırken 1200 olduğunu varsayarsak,

1261-1200= 61 m3 doğalgaz tüketmiş sayılır. Doğalgazın metreküpünü 1 TL den hesaplarsak

61×1=61  61×0.18 (K.D.V)= 10,98  61+10,98=71.98 TL doğalgaz faturası hesaplanır.

Doğalgaz faturası okuyucuların ellerinde taşıdığı cep bilgisayarlarına son endeks bilgisi girilip son endeksten  abonenin önceki aya ait son endeksini çıkarıp doğalgazın metreküp birim fiyatına göre hesaplanır. Diğer ve daha net sonuç elde edilen Doğalgaz faturası hesaplama yöntemi;

Doğalgaz faturası hesaplanırken hangi değerler kullanılır?

Tüketim(m³)=Son Endeks(m³)-İlk Endeks(m³)
Gerçek Gaz Tüketim Miktarı (m³)= Tüketim (m³)x Düzeltme katsayısı x ( Ortalama Fiili Üst Isıl Değer (kwh/m3))
Kwh tüketim=Gerçek Gaz Tüketim Miktarı x kWh çarpanı
Tüketim tutarı= Kwh tüketim x Ortalama Birim Fiyat (TL / kWh)
Fatura Tutarı= Tüketim tutarı x 0.18 (K.D.V)

Doğalgaz Faturasındaki Düzeltme Katsayısı Nedir?

Faturalandırma için tüketilen gaz miktarı hesaplanırken; sayaçlardan ölçülen gazın hacim değeri, otomatik hacim düzelticiler veya hacim düzeltme katsayısı ile düzeltilmiş hacme ( sm³ ) dönüştürülür. Düzeltme katsayısının sembolü “K” dır. Doğalgaz sayacından okunan basınca, sıcaklığa ve sıkıştırılabilirlik katsayısına göre farklılıklar gösterebiliyor. Havalar sıcakken gaz yoğunluğu arttığından sanki daha fazla gaz tüketilmiş gibi çıkmakta, havalar soğuk olduğunda gaz yoğunluğu azaldığından gaz miktarını normalden daha eksik çıkabildiği, İşte bu yüzden doğalgaz sayaçlarından ölçülen değer gerçek çıkması açısından faturalar hesaplanırken düzeltme katsayısı uygulanmaktadır. Düzeltme katsayısı şehrin sıcaklığına, şehrin rakımına göre değiştiğinden düzeltme katsayısı her ay için ayrı ayrı hesaplanır.

Doğalgaz Faturasını az ödemek için neler yapılmalıdır?

 1. Öncelikle doğalgaz faturasını az ödemek için bina yalıtımı çok önemlidir, çatı ve binanızın dış duvarını yalıtım yaparsanız %40 gibi daha az doğalgaz faturası ödersiniz.
 2. Yoğuşmalı kombileri kullanın ve %10-25 oranında doğalgaz tasarrufu yapın.
 3. Doğalgaz peteklerinin önüne ısının odaya yayılmasını engelleyecek mobilya eşya koymayı, tül, perde ile radyatörlerin üstünü kapatmayın.
 4. Doğalgaz faturasını az ödemek istiyorsanız her yıl kombinizin ve petekleri (radyatörleri) bakımını yaptırın havalarını alın.
 5. Doğalgaz faturasını düşürmenin bir diğer yolu da kombinizi kış başladıktan sonra fazla aç kapa yapmayın en düşük sıcaklık bile olsa sürekli açık tutun.
 6. Doğalgaz faturası az gelsin diyorsanız başka bir alternatif odalarda termostat kullanılmasıdır. Kalorifer peteklerinde termostatlı vana ile kombinin belirlenen odaya göre devreye girip girmemesini sağlarsınız. Örneğin oturma odası 22, yatak odası 20, hol 15-18 derecedir. Böyle bir evde yatak odasına termostat koyarsanız kombiniz 20 dereceye göre çalışır. Her 1 derece düşürülmesi doğalgaz faturasını % 7 oranında düşürür.

İstanbul İgdaş doğalgaz fatura hesaplama, ankara başkentgaz fatura hesaplama, Adana doğalgaz faturası hesaplama,

35 Yorum

 1. burada 205 çıkan ödeme tutarı faturama 265 olarak gelıyır nasıl oluyorsa..ama tabi sadece kdv degıl eklenenler o tutarı bu tutarı faturalarda bır biz yokuz .

  Cevapla
 2. yukarıda bir arkadas baya baya zırvalamış bu kadar cok sesi cıkıyorsa hani işinli gemileri felan gördü ise godaman evlatı olsa gerek bence ona 20×20 bir bez verelim sıvamadan temizlesin türkiye ben beni bildim bileli savaşta galiba bu arkadas isviçre vatandaşı…. savaş görmemişya hani ..

  Cevapla
 3. Bu doğalgaza pahalı diye laf edenler reizimizi kıskanıyor bence, doğalgaz ı reizimiz bedavamı verecek, pahalıya verecek ki bizim makarna ve kömür paraları çıksın. Şimdi bide başkan oldumu o zamana görürsünüz siz pahalıyı ucuzu.

  Cevapla
 4. merhaba tum turkiye kulandıgımız dogal gaz fotraları kendm hesapladım 210 kvvat yakmışım benim hesabıma gure 199 udemem gerekirken devlet memuru 251 miliyon cıkardı adalet bunun neresinde biri bana izaha etsin birde memurlar sayaclara gece bakıyorlar gunduzler cuvalamı girmiş benimi bilmiyorum lutfen ilgilenen biri cıksın ben niyazi can

  Cevapla
 5. 2+1 ev 40-45 yani min. de yaktık, akşamları battaniyeye sariliyoruz ve 401 tl fatura, 340 kullanim + 61 kdv, yazıklar olsun

  Cevapla
 6. Şu ucuz diyenler Hangi Kafayla Ucuz Diyorlar.. ben yeri geldi köy sırtımda odun taşıdım sobadada ısındım ama hakkını verdı… doğalgazıda cok yakacak diye en dip seviyelerde yakıp ayda 400 TL. KDV Sİ İLE birlikte ödemek pek iç açıcı olmuyor.. ısınmadan ödedğim ter dökerek kazandıgm parayı bu ser…e vermek zorunda oldugum icin haram olsun. Dibinize kadar doğal gaz geliyosa hane başı hizmet bedeli 400 tl ödeniyo aslaan parcası 😉 TUZU KURU OLANLAR BOŞ MUHABBET YAPMASIN SİZİN ZİHNİYETİNİZ BOZUK DAR GELİRLİ İNSANLARIN NE YAŞADIĞINI ANLAYAMAZSINIZ….

  Cevapla
 7. bir işci calışıpta elektrik faturasında kdv ödüyor su faturasında kdv ödüyor doğalgaz faturasında kdv ödüyür artık,bu kdv de neyin nesidir, televizyonlara cıkıp onun borcu ödendi bunun borcu ödendi deniyor savaş ülkesinde de değiliz bu kadar kdv ler nereye gidiyor, dünyanın tüm ülkelerinde ışınlı savaş gemileri var son sistem teknolojiler var bizde ne var hicbirsey yok hicbirseyde yapılmıyor bu kdv ler neden alınıyor alt düzey orta düzey yada üst düzey işçilerin ödemiş oldugu kdv aylık faturasına göre degişiyor ama bu 3 fatura 500 TL ise 90 TL kdv si oluşuyor 1000 TL ise 180 TL oluyor hakmıdır şimdi televizyonlarda asgeri ücreti 1300 TL yapacaklarını emekliye seyyanen 100 TL zam veriLeceqini BöyLe Göz Boyayacak seyleri secime kadar hepimize işlediler ama bir kere olsun biz bu kadar zam yapıcaz sizde buna hazırlanın denmedi, ülke katkısına fayda oldugunu bilsem alsınlar bu vatan icin canımız feda ama yeter artık biraz da halka baksınlar insanlar düne kadar açtı secimden sonra zam yaptılar ama aclık daha da cok artacak insanlar evlerinde ısınmadığı halde battaniye altında oturduğu halde 400 TL doğalgazmı gelir. 1 Tek oda ısıtıyoruz ve 370 TL fatura gelmiş bu nedir ya, herseyi özelleştirdiler devlet özelleştirdikleri kurumlarından vergi aldığı icin bu kurumlarda bizlerden vergi alıyor biz bu vergileri kimden alıcaz yani ben partizan biri degilim fakat gercekten insanların gözü medya ile o kadar güze boyanıyor ki fatura ödeme adreslerinde insanların sözleri artık hic hoş degil git gide iyiyede gitmiyor, bunu şikayet olarak yazmıyorum ama görüyorum ki hala birileri uygun oldugunu yazıyor 100 Metrekare bir evde 2+1 bölüm olsa ve bu evin heryerini ısıtmaya kalksanız butun gun 30 Metreküp doğalgaz tüketmeniz gerekiyor buda 30 gün ile carpıldığında 900 metreküp yapar buda ortalama vergisi dahilinde 1100 TL ye tekamül eder Şimdi size soruyorum 100 metrekare bir ew 2+1 bölümü olan bir ev lüx e de kaçmıyor asgeri ücretli birinin ücretine hemen hemen eşit derecede çık çıkabilirsen işin icinden arkadaslar

  Cevapla
 8. Kim o ya bi dugmeye basip isiniyon diyen ? Sen baba parasi yiyen bi asalaksin galiba ? O dugmeye basabilmek icin bir ay boyunca ne tur islerde calisiyoruz.

  Cevapla
 9. Delirdiniz mi??? Nesi ucuz bir ay bile kullanmıyorsun 400 lira fatura ödüyorsun ve tam ısınmıyorsun bileeee

  Cevapla
 10. Mt3 fiyatı uygundur doğalgazın abartmayın lütfen, oldu bedavaya satsinlar istiyorsunuz herhalde gayet uygundur fiyatlar

  Cevapla
 11. O cok ucuz yazanlarin acliktan nefesi kokuyor. Benzinde cok ucuz gida fiyatlari cep telefonu vergisi zaten sudan ucuz. Onunuze ne ot konsa meeee diyerek yiyosunuz zaten koyunlar meelemeye devam edin, ahirette bunlari basimiza tebelleş ettiginiz icin basta hesabi siz vereceksiniz

  Cevapla
  1. Ağzına sağlık güzel kardeşim çok güzel yazmışsın, çok güzel öngörmüşsün olacakları…

   Cevapla
  1. senin gibi at gözlü vekoyun gibi düşünen insanlar yüzünden bu hale gelmedikmi harbiden karanlık çağda yaşıyon ama farkında değilsin
   👿 👿

   Cevapla
 12. Bence çok ucuz millet köylerde dağlardan odun sırtında taşıyarak ısınıyor biz bir düğmeye basıp ısınıyoz çok nankör insanlar, dibinize kadar doğalgaz geliyo tek düğmeye basıp ısınıyonuz çok pahalı diyonuz nankörler..

  Cevapla
  1. babana sor bakalım ucuzmuymuş pahalımıymış ? o sana cevaplasın biz burda ne kadar kendimizi parçalarsak parçalayalım senin bir şey anlamayacağın ortada…

   Cevapla
  2. Be arkadaşım kapıma kadar gelen doğalgaz alt yapısının parasını’da ben ödüyorum. Doğalgaz aboneleri 2017 yılında bağlantı bedeli için dağıtım şirketine 455 lira, güvence bedeli için de 386 lira ödeyecek. 2016 yılında bağlantı bedeli 425 lira iken güvence bedeli ise yine 386 lira idi. Neyin kafasını yaşıyorsunuz

   Cevapla
 13. Çok ucuz yazan yorumcuları kınıyorum dar kafaları ile yorum yapıyorlar dünya fiyatlarını incelesinler koyun kafalilar

  Cevapla
 14. Zamlar hiç geciktirilmeden misli misli yansıtılıyor indirim yapılması gerekirken yapılmıyor.Özellikle kış gelmeden %40-%30 zam üstüne zam yapan zihniyet bu dünyada ve gerçek dünyada fazlasıyla karşılığını görürler inşallah…1 metre küp doğalgaz 1 tl yi geçti şu durum çok mu hoşunuza gidiyor ? en küçük ülkelerde bile komşulara bakıldığında bizden her açıdan ucuzlar…Bizdeki vergi dünyanın çoğu ülkesinde yok…Yazıklar olsun pu emi sizin getireceğiniz duruma…

  Cevapla
 15. Dünyada petrol fiyatları, doğalgaz fiyatları hızla düşerken maalesef Türkiye’de bu fiyatlar düşmüyor, zamları anında yansıtan irade, indirimleri belki de hiç yansıtmıyor. Yazıklar olsun..

  Cevapla
  1. Merhaba yeni taşındım 19 gün oldu ne kadar 270 lira fatura gelmiş 19 günde ben kullandım ne kadar ödemem lazım

   Cevapla

Yorum Yap