Güncel

İdeal Nabız Hesaplama Online

İdeal Nabız Sayısı Hesaplama
  • Örn. 40

Nabız Nedir?

Vücuttaki dolaşan kanın kalbimizin sol karıncıktan çıkıp büyük atardamara pompalanması sırasında atardamarımızda oluşan dalgalanmadır. Başka bir deyişle kalp atışının atardamarımızdaki sayısıdır. Halk arasında kalp atışı sayısı olarakda bilinir. Nabız kalbin 1 dk da kasılma sayısıdır aynı zamanda.

Nabız sayısı nasıl ölçülür?

İki farklı nabız ölçüm metodu vardır;
En çok kullanılınan nabız ölçüm yolu bileğimize iki parmakla ölçümdür. Bileğimizin kenarında olan damarı bulup 60 saniyede kaç kez attığını sayarsak nabız sayımızı buluruz. Nabız sayısı 15 saniye boyunca sayılmalı ve sayılan değer 4'le çarpılarak 1 dakikadaki nabız sayısına ulaşılır.

Diğer nabız ölçüm yolu boyundan yapılandır. gırtlağımızın iki yanındanda geçen atardamara iki parmağımızla hafifçe bastırıp 60 saniyede atma sayısı bize nabız sayısını verir.

Nabız sayısı yaşa kişinin yaptığı işe heyecan ve gerginlik durumuna göre farklılık gösterir. İnsan yaşlandıkça nabız sayısı düşer. Ayrıca heyecan durumlarında yemeklerden sonra nabız sayımız artar. Spor yapıldığında da nabız sayısı artar.

Nabız neden hızlı atar ?

Tifo dışında tüm ateşli hastalıklarda nabız sayısı artar. Her 1 derece ateş yükselmesine karşılık nabız sayısı ortalama 20 artar. Kanama hallerinde nabız sayısı ilk başta artar fakat akan kanın yerine gelmez ise nabız sayısı gitgide azalır ve artık bilekten ölçülemeyecek kadar kaybolur. Ayrıca guatr hastalarında kalp yetmezlği gibi hastalıklarda da nabız sayısı yüksektir.

Normal nabız sayısı ne olmalıdır?

Yetişkin ve sağlam bir bireyde nabız sayısı 60-80 arasıdır. İki nabız atımının arası aynıdır ve nabız soluk alırken artıp soluk verirken de azalır. Nabzın çok hızlı olması hastalığı taşikardidir. Taşikardi kalbin çok atması dolayısıyla nabız sayısının yüksek olmasıdır.

Nabız neden yavaş atar ?

Nabız sayısı eğer çok az ise bu hastalığa Bradikardi denir. Sinir sistemi rahatsızlıklarından baş dönmesi gibi belirtilerde nabız sayısı oldukça düşer bu kişilerde. Ayrıca beyin içerisinde oluşan tümörler nabız sayısını düşürür.

İdeal nabız sayısı hesaplama nasıl çalışır?

Yaşınızı kutucuğa girin ve hesapla tuşuna basın. Yaşınıza göre ideal nabız sayısının en az ve en fazla kaç olacağını hesaplarsınız.

İdeal nabız sayısı hesaplama formülü nedir?

İdeal nabız hesaplama formülü yaşınızla alakalıdır.İdeal nabız hesaplama formülü ise çok basittir. 220'den yaşınızı çıkarıp elde edilen değerin %55'i ile %70 arası ideal yani olağan nabız sayılarıdır.


Örnek:
Yaşı 50 olan bireyin ideal nabız sayısı formülü:
(220-50)=170 minumum nabız sayısı 170×0.55=94 ve maksimum nabız sayısı=170×0.70=119 dır
Şimdi bu örneğe göre ideal nabız sayısını yorumlar isek örnekteki kişinin aktivite yapmadığı bir anda nabız sayısı 94 olmalı herhangi bir aktivite içinde ise (spor, yürüme vs) 119 olabilmektedir.

Yorum Yap