Güncel

Kpss Puanı Hesaplama Online

KPSS Puanı Hesaplama Formu
 • Doğru / Yanlış
 • / 60 Soru
 • / 60 Soru
 • / Öğretmenlik Bölümü mezunları için (80 soru)
 • / Öğretmenlik alan testine girecekler için (50 Soru)

Kpss Ortaöğretim, Önlisans, Öğretmenlik, Memurluk Puan Hesaplama

Kpss Nedir? KPSS Nedir? Kpss’ye kimler Başvurabilir?

Kpss Tarihçesi Kpss’nin açılımı Kamu personeli seçme sınavıdır. Devlet kurumlarında 657’ye tabi olacakları veya sözleşmeli pozisyona alım yapacak kurumların personel alımına çıktıklarında baktıkları ve adayları eledikleri sınavdır. Örnek olarak Sınıf öğretmenliği’ne 2000 kişilik alım yapılacak ve adayların Kpss sınavından minumum 80 almaları gibi bir şart ile kurumlar alıma çıkar. Bazı kurumlar Kpss’den ayrı kendi içlerinde yazılı veya sözlü mülakat yapabilmektedirler. 

Kpss Sınavı Soru Dağılımları nasıldır?

Kpss’de genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri, istatistik gibi tamamen kişinin gireceği memurlukla alakalı konulardan sorular gelir. En az lise mezunu olan herkes Kpss sınavlarına girip şansını deneyebilir.

Kpss Kadroları nelerdir?

Kpss ‘de 3 farklı kadro vardır :

Kpss A grubu (üst düzey memurluk), Müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı, kaymakamlık gibi.

Kpss B grubu (düz memurluk, psikolog,teknisyen kadroları için) : adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır. 

KPSS Öğretmenlik kadroları

KPSS-A grubu kadrolarına 4 yıllık fakülte mezunları başvurur. Hukuk ve siyasal bilgileri fakülteleri,
iktisadi ve idari bilimleri fakülteleri mezunları başvurabilir. Kaymakamlık müfettiş vs.

KPSS-B grubu kadrolarına Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularından sadece sorumludurlar. Kpss B
grubu 2 yılda (çift yıllarda) yapılmaktadır. KPSS-B’ de üniversite mezunları için ham puanlar hesaplanır, standart puanlar oluşturulur ve ağırlıklı standart puanlar haline getirilir ve 100 üzerinden puanlar açıklanır.

Son grup KPSS Öğretmenliktir. Öğretmenlik mezunu yada fen edebiyat mezunu olup da formasyon alan öğretmen adaylarının girdiği sınavdır. Genelde 2 oturumdan oluşur. Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına girilir, Eğitim Bilimleri ise diğer oturumda yapılır. Bazı öğretmenlik alanlarında ekstra olarak alan sınavı da uygulanmaktadır.

Öğretmenlik alan testinin olduğu alanlar:

Biyoloji, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Fizik,  İlköğretim Matematik, Kimya, Matematik (Lise), Rehber Öğretmenlik, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce)

Kpss’de lise mezunlarının atanacağı pozisyonlar

 Bilgisayar İşletmeni , Çocuk Eğiticisi, Hemşire, Hizmetli, İnfaz Koruma Memuru, Koruma Güvenliği, Laborant (Laborant meslek lisesi),  Memur, Orman Muhafaza Memuru, Sağlık Memuru, Sağlık, Teknisyen Yardımcısı, Sağlık Teknisyeni (Lise ve Dengi Okulların Acil Tıp Teknisyenliği), Şoför, Teknisyen,  V.H.K.İ.   (veri hazırlama kontrol işletmeni), Veteriner Sağlık Teknisyeni, Zabıt katibi

Kpss’de önlisans mezunlarının atanacağı bölümler;

Arff memuru DHMİ (devlet hava meydanları) çalışan uçak ve yangınlara müdahale eden çalışanlar.
Bilgisayar İşletmeni : (Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilg. Op. ve Teknikerliği, Bilg Programcılığı, Bilg. Tek. ve Programlama, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama, Bilgisayar Programcılığı benzeri bölüm mez.) Çocuk eğiticisi, Daktilograf, Denetleme memuru, Hayvan Sağlık Memuru : (Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Böl.), Koruma ve güvenlik görevlisi, Laborant :(Tıbbi Labarotuvar, Labarotuvar, Patoloji Labarotuvar), Muhasebeci, Orman muhafaza memuru, Programcı: (Bilgisayar Programcılığı ), Sağlık Teknisyeni : (Oduyometri, Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Biyokimya Teknikerliği, Tıbbi Labarotuvar, Labarotuvar, Patoloji Labarotuvar, Radyoloji, Diyaliz, Santral memuru, Satınalma memuru, Sekreter, Şoför, Tekniker Tapu Kadastro, Harida Kadastro, Makina, Elektrik), Veznedar, VHKİ : (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni) (VHKİ: Kamu kurumu ve kurum personelinin resmi kurumlarla olan yazışmalarını takip eden personel), Yurt yönetimi memuru, Zabıt katibi, 

Kpss Ortaöğretim Puan Hesaplama, Kpss Önlisans Puan Hesaplama, Kpss Öğretmenlik Puan Hesaplama, Kpss Alan bilgisi puanı hesaplama

8 Yorum

  1. 75 puanla merkezi atamalar olabilir 2015 yılında tabi buda kontenjanla alakalı, mahalli ilanları takip etmeniz faydalı olabilir..

   Cevapla
 1. Kpss puanı hesaplanırken her test grubunda her sorunun puanı aynı mı yoksa standart sapmadan dolayı bazı soruların puanı daha mı yüksek?

  Cevapla
  1. En bilinen yanlışlardan biri de bu mesela matematik sorularının her birinin puanı farklı diye bir şey söylenir böyle bir şey yokarkadaşlar, örneğin genel kültür test grubunun bir standart sapması hazırlanır ve her bir sorunun puan değeri sonra hesaplanır, yani zor sorunun daha yüksek puan aldığı yanlış bir bilgi..

   Cevapla

Yorum Yap