Güncel

Liselerde Devamsızlık Hakkı Kaç gün?

liselerde-devamsizlikLiselerde devamsızlıktan sınıfta kalma var mı?,  liselerde devamsızlık kaç gün, Lisede kaç gün devamsızlık hakkımız var?, liselerde devamsızlık hakkı ne kadar, lisede kaç gün okula gitmeyebiliriz,

Eylül ayında değişen yönetmeliğe göre liselerde devamsızlık kurallları tamamen değişti. Eski yönetmeliğe göre

 • 20 gün özürsüz,
 • 25 gün özürlü olan devamsızlık vardı.

Yeni Yönetmeliğe göre liselerde okula gelmeme gün sayısı;

 • 10 gün özürsüz
 • 35 gün özürlü olmak üzere toplam 45 gün oldu.

Geç gelmenin devamsızlığa etkisi ne kadar?

Yönetmelikteki maddesi 1: Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli ve süresi ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.

Açıklaması:Buna göre sene başında öğretmenler kurulunda geç gelen öğrencilere tanınacak olan süre belirlenir. Örneğin bu süre 10 dakika kabul edilirse, dersin başlama saatinden sonra 10 dakika geç gelen öğrenciler her ne sebeple olursa olsun yoklama fişinde yok yazılmazlar. Bazı okullarda bu süre 15 dakika veya 20 dakika şeklinde alınabilir. Dediğimiz gibi bu süre Öğretmenler Kurul Toplantısında kararla alınır ve okuldan okula değişikli gösterebilir.

Yönetmelikteki maddesi 2:Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.

Açıklaması:Örneğin o gün 9 saatlik dersin var 4. Saate kadar gelirsen yarım gün yok yazılırsın 9 saatlik dersin olduğu gün 5. Saatten sonra gelsen bile tam gün yok yazılırsın. Yani günlük ders saatinin ilk yarısı geçene kadar okula gelmen gerekir, yoksa boşuna gelmiş olursun.

Liselerde Özürlü devamsızlık hakkını nasıl kullanabilirim?

Yönetmelikteki maddesi 3: Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Açıklaması:Örnek: Ahmet okula velisinin bildiği 3 gün bazı sebeplerden dolayı gelemedi. Devamsızlığı takip eden 5 iş günü içerisinde (bu süre 20 güne kadar çıkabilir) Ahmet’in velisi okula gelip oğlunun şu şu sebeplerden ötürü okula gelmediğini okul yönetimine dilekçe ile belirtirse Ahmet’in gelmediği 3 gün özürlü devamsızlıktan sayılır.

Yönetmelikteki maddesi 4: Özürsüz olarak art arda iki gün ve daha fazla devamsızlık yapan veya okula geldiği halde derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.

Açıklaması:Yönetmelik Maddesi ard arda iki gün ve daha fazla bir şekilde okula gelemeyen öğrencilerin hakkında disiplin işlemi uygulanır. Sebebi açıklanmadan veya belgelenmeyen raporu verilmeyen yapılan ard arda 2 gün devamsızlık disiplin kuruluna sevk edilir ve öğrenci hakkında disiplin  işlemi yapılır.

Yönetmelikteki maddesi 5: Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine e-Posta veya diğer bilişim araçlarıyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.

Açıklaması: Ard arda olmayan ama 5 güne ulaşan öğrencilerin devamsızlığı öğrencinin velisine bildirilir ve varsa rapor vs. okula teslim etmesi istenir.

Yönetmelikteki maddesi 6:Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 45 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. Ancak kaynaştırma ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır. Devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler takip eden öğretim yılında okula devam ettirilir. Sınıf tekrarı hakkı bulunmayanların okulla ilişikleri kesilerek Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine gönderilir.

Açıklaması: Özürsüz olarak 10 günden fazla devamsızlık yapan ayda 10 gün özürsüz+ 35 gün özürlü (raporlu veya veli dilekçesi ile yapılan devamsızlık hakkı) toplam 45 gün devamsızlık hakkını aşan öğrenciler sınıfta direk kalırlar. Ancak kaynaştırma ve özel eğitime tabi olan öğrencilerin devamsızlık hakkı 60 gündür. Tüm bunları aşan öğrenciler eğer ilk yıllarıysa sınıfta kalırlar. Daha önceden lisede sınıf tekrarı yapmış olanların ise açık liseye gönderilir.

11 Yorum

 1. ya bişey sorucam 1. ve 2. dönem toplamında 10 gun mu devamsızlık hakkımız var yoksa bu bır dönem için mi geçerli cevap verırsenız sevınıırım acıl

  Cevapla
 2. ben 11. sınıf öğrencisiyim 23 gün özürlü 2 gün özürsüz devamsızlığım var kalıyor muyum sınıfta?

  Cevapla
 3. Şimdi Hocam 2 gün üst üste okula gitmedim, ardından velim gelip yaptığım özürsüz devamsızlığı sildirebilir mi?

  Cevapla
  1. Devamsızlığını takip eden 5 gün içerisinde velinin okula gelip müdür yardımcısına dilekçe vermesi gerekir, bu durumda 2 gün özürlü devamsızlıktan sayılır..

   Cevapla

Yorum Yap