Güncel

Liselerde Yeni Sınıf Geçme Yönetmeliği, Liselerde Sınıf Geçme Kalma Kuralları Değişti

Liselerde Sınf Geçme Sil Baştan;

Artık haziran ve eylül aylarındaki ortalama yükseltme sınavı ile sınıf geçme kalktı..

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE 56-(1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

 • İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya 1.dönem puanı ne olursa olsun 2.dönem puanının en az 70,
 • Meslek liselerinde okuya öğrencilerin sınıf geçme şartları ile ilgili yönetmelik: İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerek.

Doğrudan sınıf geçme Şartları;

MADDE 57- (1) Ders yılı sonunda;

 • Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler sınıf geçer.
 • Başarısız dersi olanlardan yılsonu başarı puanı en az 50 olanlar sınıf geçer.
 • Yıl sonu başarı puanıyla başarılı olunmayan derslerden kalanlar o dersleri sorumlu geçmiş olurlar. 

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması

MADDE 58- (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır. Sınav tarihleri ve sınavı yapacak öğretmen/öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bir dersten sınava girecek öğrenci sayısının 20 ve üzerinde olması durumunda birden fazla öğretmen görevlendirilir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde ders saatleri içinde veya dışında gerektiğinde cumartesi ve pazar günleri de yapılabilir.

Özetler isek;

 1. Bir ders yılı içinde 4 veya daha fazla dersin varsa ve ortalaman 50 puanın altında ise sınıfta kalırsın.
 2. Eğer tüm derslerden geçmişsen sınıfı geçersin.
 3. 3 dersin zayıf ise sınıfı sorumlu geçersin.
 4. Alt sınıflar dahil en fazla 6 dersinin zayıf olabilir. Bu sayı eskiden 5 idi.
 5. 1. dönem bir dersten puanın 0 olsa bile eğer 2. dönem 70 ortalama getirdiğinde o dersten başarılı oluyor.
 6. Sorumluluk sınavları bundan böyle Kasım ve Nisan aylarında yapılacak.
 7. Sınavlara itiraz için mahkeme ile değil okuldaki komisyon tarafından incelenecek.
 8. Bundan böyle lisede 2 yıl kalan açık liseye gitmek zorunda kalacak.

28 Yorum

 1. Hocam kolay gelsin benim 9. Sınıftan kalma sorumluluğum var şuan 11.sınıftayım ama karne ortalaması 80 belge alabiliyozmu

  Cevapla
 2. benim 2 zayıfım var 9. sınıf öğrencisiyim arapça ve matematik dersinden kaldım ortalamam 52 sınıfı geçiyormuyum

  Cevapla
  1. Esracım yıl sonu ortalaman 50 nin üzerinde olduğundan sınıfı geçiyorsun arapça ve matematik sorumlu yani baraj dersler ise yeni öğretim yılında sorumluluk sınavlarına girersin..

   Cevapla
 3. artık ortalama yerine zayıflarla gecıosun toplam 6 zayıftan sonrası kalıosun ortalamam 58 ama iki döenm 8 zayıf var kaldım

  Cevapla
  1. burada bir yanlış anlaşılma var, ortalamanız 50 den fazlaysa sınıfta kalmazsın sadece sorumlu dersin varsa onlardan sorumlu geçersin..

   Cevapla
  1. Author

   sevgi ortalaman 50’den fazla ise zaten direk geçersin ortalama yükseltme sınavı artık yok sadece sorumluluk sınavları var onlarda kasım ve nisan aylarında..

   Cevapla
 4. Kolay gelsin oncelikle Miraç kandılınız kutlu olsun sayın hocam benım ılk donem 4 tane zayıfım wardı.ıkıncı donem 5 tane ilk donem ortalamam 58 ikinci donem 55 gecermiyim hocam saygılar TESEKürler

  Cevapla
  1. Okan seninde kandilin mubarek olsun yıl sonu ortalaman 50 yi geçtiği için sınıfı geçersin.. Tebrikler ve başarılar..

   Cevapla
 5. ilk dönem 2 ikinci dönem 11 zayıf ilk dönem ortalamam 63.35 ikinci dönem ise 40.67 iki dönemi birleştirdiğimde ortalamam 51.47 ve 7 zayıf oluyo dil anlatımda içinde sınıfı sorumlumu geçerim teşekkürler…

  Cevapla
  1. Sevgili Hamza sınıfı geçersin evet, dil anlatımın zayıfsa ondan da sorumluluk sınavlarına kasım ayında girersin..

   Cevapla
 6. Yıl sonu başarı puanım 66 ama ingilizce 1. Dönem 57,17 2. Dönem 47,17 sadece ingilizce dersim 50nin altında sınıftan kalırmıyım geçermiyim

  Cevapla
  1. Yıl sonu ortalaman 66 olduğundan sınıf geçme sıkıntın yok sınıfı geçersin ingilizce de baraj dersi olmadığından direk geçersin..

   Cevapla
 7. Benim de ayni şekilde 10.sinfa gidiorm. alttan hic dersim yok ama 2. donem 5tane zayifim var . ama not ortalamam 50yi geçiyor . kalrmiyim . gecermiyim . teşekürler .:-)

  Cevapla
  1. Sevgili Yunus Emre evet gecersin fakat dikkat etmen gereken nokta, yıl sonu başarı puanının 50 olması 2. dönem değil bunu unutmayın. Başarılar..

   Cevapla
 8. ilk dönem ortalamam 49 ikinci dönemde 50 ve edebiyat iki ders olarak gözüktüğü için 5 zayıfım var geçer miyim

  Cevapla
  1. Kübracığım Sınıf geçmen için Yıl sOnu başarı puanın 50 olması şartı var eğer 50 puan ortalamasını tutturursan sınıf geçersin zayıf sayısı önemli değil 50 puan olursa..

   Cevapla
 9. benim ilk dönem ortalamam 65 ve sadece edebiyattan kaldım bu dönem 5 dersten kalıyorum ortalamam 50nin üstünde geçermiyim?**€

  Cevapla
  1. Yeni lise yönetmeliğine göre yıl sonu başarı puanı ortalalaman 50 ve üzerinde ise sınıfı doğrudan geçersin, bu durumda sınıfı geçmende sıkıntı edebiyat dersin sorumlu ders ise kasım ayında sorumluluk sınavlarına girersin, edebiyat dersi baraj yani sorumlu ders değilse kılçıksız geçtin yani tebrikler..

   Cevapla
 10. Ben lise 3 ogrencisiyim 5 tane zayif dersim var ve alttan hic dersim yok bu durumda ben. Sinif tekrarinami kaliyorum yoksa sorumlu olarakmi geciyorum hepinize simdiden tesekkurler

  Cevapla
  1. Author

   Eğer not ortalaman 50’nin üstünde ise geçersin,
   Not ortalaman %0’den düşük ise yani doğrudan sınıfı geçemiyorsan bu durumda “sınıf tekrarı” olur biraz sıkı çalış son sınavlarda not ortalamanı 50’nin üstüne çıkar.. Başarılar

   Cevapla
  1. Author

   2013-2014 öğretim yılından itibaren değişen yönetmeliğe göre 1. dönem puanı ne olursa olsun 2. dönem eğer 70 ortalamayı tutturur isen sınıfı geçersin..

   Cevapla

Yorum Yap