Güncel

Obp Okul Puanı Hesaplama Motoru

  • Orn. 83.50
  • Önceki yerleştirmede bir programa yerleştirildiyseniz bu kutucuğu işaretleyiniz (Açık öğretim kontenjansız bölümleri ve sınavsız geçişle bir yere yerleşenler hariç)

OBP (Ortaöğretim başarı puanı) nedir?

Liseden mazun oldunuz artık yeni bir hayatın kapılarını açmak sizin elinizde bunun da ilk adımı üniversite sınavı. Tabiki herşey değil üniversite ama bizim ülkemizde öğrenciler maalesef bu sınavlarla boğuşmak zorunda. Obp puanı lise diplomanızda yazan diploma puanıyla alakalı bir şey. Yani lisedeki 4 yılın yıl sonu başarı ortalamalarının ortalaması. Obp puanına öğrenciler arasında okul puanı da denilmekte.

Obp (okul puanı) nasıl hesaplanır?

4 yılın sonundaki elde edilen puanlarının ortalaması ile bulunan diploma puanının 5 ile çarpılmasıyla elde edilir. Eğer diploma puanı 50’den düşükse bu durumda diploma puanınız 50 kabul edilir. Obp puanı üniversiteye girişte 0.12 katsayısıyla çarpıldıktan sonra YGS puanına eklenir ve yerleştirme puanınız ortaya çıkar.

Örneğin 70 olan diploma puanından 70×5=350 Obp puanı

45 olan diploma puanından da 50×5=250 Obp puanı gelir.

Yerleştirme puanlarına Obp puanı 0.12 ile çarpılarak eklnir ve aday bu puana göre tercihte bulunur.

puanı hesaplanacaktır.

Meslek lisesi öğrencileri ek puan alacaklar mı?

2013 yılından önce meslek lisesinde okuyan öğrencilere ek katsayı yani 0,06 ek katsayısı uygulaması devam edecektir. Ancak 2013 yılından sonra meslek lisesine başlayan öğrenciler için artık ek puan olmayacaktır. Yani öğretmenlik lisesinde okuyan öğrencinin puanı diğer liseler gibi 0.12 ile çarpılacaktır bir avantaj söz konusu olmayacaktır.

Geçmiş yıllarda bir bölüme yerleşip bölümü beğenmeyen ve tekrar sınav hazırlanıp tercih yapacakların katsayısı ne olur?

Ösys puanları ile yada özel yetenek sınavıyla bir bölüme girenler (aöf kontenjan sınırlaması olanlar da dahil) bir sonraki yıl OBP puanları 0.06 ile çarpılacaktır. Yani diploma notu 60 olan bir öğrenci ilk yıl 60×5=300 (obp puanı) 300×0.12=36 ek puan alırken bir bölüme yerleşip sonraki yıl tekrar sınavı kazanıp bölüm tercih ederse ek puan olarak sadece 18 puan alacaktır. Sınavsız geçenler bu kurala bağlı değildirler.

6 Yorum

Yorum Yap