Güncel

Öğretim Üyeleri Ek Ders Hesaplama Online

Ek Ders Saatlerini giriniz.

Üniversitelerde Çalışan Öğretim Üyeleri için Ek Ders Ücreti Hesaplama

Ek Ders Ücreti Hesaplama

Hangi Öğretim Üyesi Kaç Saat Ek Derse Girer?

Üniversitelerde görev yapan Öğretim elemanları, öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarından oluşur.

Öğretim Üyeleri Profesörler , Doçentler, Yardımcı Doçentlerden oluşur.  Öğretim Görevlileri ise ders verme ve uygulamadan sorumlu öğretim elemanlarıdır. Okutmanlar ise ortak zorunlu dersleri okutmaklar sorumlu öğretim elemanlarıdır. Öğretim Yardımcıları ise belirli süreler için görev alan araştırma görevlisi, uzman, çeviriciler ve planlamacılarıdır.

Aşağıda hangi öğretim görevlisinin kaç saat zorunlu kaç saat ise ekders alabileceği bilgileri vardır.

 • Profesörler 10 saat maaş karşılığı, normal örgün eğitimde en az 2, isteğe bağlı 18, İkinci öğretimden isteğe bağlı 10 olmak üzere toplam 40 saat ders yükü vardır.
 • Doçentlerin 10 saat maaş karşılığı, normal örgün eğitimde en az 4, isteğe bağlı 16, İkinci öğretimden isteğe bağlı 10 saat olmak üzere toplam 40 saat ders yükü vardır.
 • Yardımcı Doçentlerin 10 saat maaş karşılığı, normal örgün eğitimde en az 8, isteğe bağlı 12, İkinci öğretimden isteğe bağlı 10 saat olmak üzere toplam 40 saat ders yükü vardır.
 • Öğretim Görevlisinin 12 saat maaş karşılığı, normal örgün eğitimde en az 12, isteğe bağlı 8, İkinci öğretimden isteğe bağlı 10 saat olmak üzere toplam 40 saat ders yükü vardır.
 • Okutmanların 12 saat maaş karşılığı, normal örgün eğitimde en az 12, isteğe bağlı 8, İkinci öğretimden isteğe bağlı 10 saat olmak üzere toplam 40 saat ders yükü vardır.

Üniversite Öğretim görevlileri için Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Profesör  300 x aylık katsayı

Doçent    250 x aylık katsayı

Yardımcı Doçent  200 x aylık katsayı

Öğretim Görevlisi – Okutman  160 x aylık katsayı

Meb’de çalışan öğretmenler için Ek Ders Hesaplama için tıklayın…

9 Yorum

 1. Neden hep sikayet pesindeyiz de ? Sikayet edecegimiz yere daha cok emek versek en iyi olmaya calissak bence boyle dertlerimiz olmaz.kotuler arasindan iyileri secmek daha kolaydir.ama herkes iyi olursa ben inaniyorum diger iyilerin de heba olmamasi icin daha farkli calismalar yapilabilir

  Cevapla
 2. Öğretim üyeleri ne rahat kaptılar zammı işini yapanlara diyeceğim yok, ama bizim hocalar unide kendileri derse girmez asistanı sokar yerine, 4 saatlik dersin yarısına girmez, ohbe güzel akademiyen olmak var bu dünyada, ikinci ögretimden ders alıp vurguna devam..

  Cevapla
  1. Üniversitede hoca olmak madem bu kadar kolay, madem aldığımız paralar bu kadar göze batıyor keşke siz de üniversitede hoca olsaydınız o zaman bu kadar eleştireceğinize. Bizler haftasonu bile çalışmalarımızı tamamlamak için sabahlıyoruz yüksek lisans ve doktora aşamalarında lisansta görmediğimiz bin bir zorluklarla mücadele ediyoruz. o kadarını da hak edelim bence.

   Cevapla
 3. Mesleğe yeni başlayan bir okutmanın ya da öğretim görevlisinin maaşı 3.120 TL , meslekte 30 yılını geçirmiş bir öğretmenin maaşı ise 2.500 TL bile değil, hak mı adalet mi bunların hepsi eğitim ci değil mi,başbakan akademisyen olunca kaptılar zammı..

  Cevapla
  1. Selin hanim ogretim gorevlilerinin hepsi sadece egitimci degil. Maalesef kadro yoklugundan doktorasini tamamlamis bir suru genc arastirmaci da ogretim gorevlisi olarak calisiyor.

   Cevapla
   1. Nasıl yani? Nerede bu kadrolar yaa! 2 kere 2 yi yapamayan arkadaşım (bütün hesaplamalarını ben yapıyordum) buldu bir torpil 3 sene uğraştı, artık çevirmediği iş kalmadı girdi. Biz niye giremiyoruz boş kadro var da… Nerede bu kadrolar ????

    Cevapla
  2. Yaptiginiz yorum bence cok sacma. O zaman 40 yil iscilik yapmis birisi daha mi fazla kazanmali akademisyenden ve ogretmenden. Ben su anda doktora yapiyorum yurtdisinda. Master + Doktora 7 yil suruyor. Hazirlik + 4 yil muhendislik okudum. Yani 12 yil dirsek curuttum. Ben de diyorum ki, ogretmenler 4 yilini veriyor bu meslegi icra etmek icin, ben 12 yilimi harcadim. 3 kat maas almam gerekiyor.

   Cevapla
  3. siz bu duruma gelmek için bizim lisanstan sonra neler yaşadığımızı nasıl çalıştığımızı biliyor musunuz acaba? Tüm aile fertlerinin öğretmen olduğu bir ailede akademisyenliği tercih etmiş biri olarak söylüyorum bunu; hafta sonları öğretmenler aileleriyle vakit geçirirken bizler üniversite kütüphanelerinde dirseklerimizi nasır tutturuyoruz. Çocuklarımız bizlerden ilgi beklerlerken çalışmamız gerektiği için onlardan kapalı kapılar ardında saklanıp çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kadar atıp tutmak kolay. Madem bu kadar kolay siz de akademisyen olun da görelim. Saçmalık bu yorumunuz ötesi yok.

   Cevapla

Yorum Yap