Güncel

Özel Sağlık Meslek Liselerinin Durumu Ne Olacak?

Sağlık sektörünün hızla eleman ihtiyacı neticesinde kalifiye personel yetiştirme amacıyla kurulan fakat son yıllarda hızla çoğalması sebebiyle gelecekte ülkenin ve siyasetçilerin başına bela olmaması amacıyla adeta neşter vurulan sağlık meslek liseleri konumuz.

Zamanında her üniversitede kurulan öğretmenlik bölümleri şu anda yüz binlerce öğretmen adayını işsiz bırakmıştır. Sağlık sektörünün de aynı kaderle  baş başa kalmaması gerekmektedir. Daha doğrusu "10 yıl sonra işsizler ordusu olmasın" uyarısı yapılmaktadır bu aralar.

Sağlık sektöründeki çalışan ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamak amacıyla kurulan ve sayıları 2009’da sadece 1 olan özel sağlık meslek liseleri 2013 itibariyle tam 166’ya ulaştı. Devlet liselerinde 81.000 öğrenci, özel sağlık meslek liselerini öğrenci sayısı ise yaklaşık 15.000.

Sağlık meslek liselerinin tercih edilme sebebi iş garantili olarak görülmesi doğru bu yıla kadar sağlık sektöründe iş bulma sıkıntısı yok fakat bu hızla sağlık meslek lisesi mezun vermeye devam ederse belki 5 yıl sonra personel fazlalığı oluşacak ve aileler hayal kırıklığına uğrayacak.

Artık ticari bir işletmeye dönen bu liseler için Milli Eğitim Bakanlığı bazı önlemler aldı.

Sağlık Meslek Liseleri açmak için gerekli kriterler;

  • Kurum açma izni almadan açılanlar valiliklerce kapatılacak.
  • Özel Anadolu sağlık meslek liselerinin açılması için gerekli şartların yerine getirildiğine bakanlıkça karar verilene kadar bu okullara yeni öğrenci kaydı ve nakli yapılamayacak.
  • Anadolu sağlık meslek lisesi açacaklar, öğrencilerinin stajları için il sınırları içerisinde, okula uzaklığı 30 km yi geçmeyen, en az 50 yataklı hastane şartı olacak.
  • Anadolu Sağlık Meslek Liseleri'nde sınıf mevcudu maksimum 24 olacak.
  • Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri'nin her sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı, staj yapılan hastanede görevli personel sayısının yarısını geçemeyecek.

Yorum Yap