Güncel

Sınavsız Geçişte Meslek Lisesi Mezunlarının Avantajı Ellerinden Gidiyor?

ÖSYM 2015 yılını ortasında Sınavsız geçiş kurallarını değiştirdi. Bu durumdan birçok meslek liseli mezun olumsuz etkilenecek. Nedenlerine gelince bu yıl sınavsız geçişe güvenip Ygs ye girmeyen binlerce meslek liseli var. Şimdi bu mezunların suçu günahı ne yazık değil mi onlara, mademki sınavsız geçişte meslek liselilerin kontenjanlarını azalatacaksın bunu Ygs kılavuzunda belirtmen gerekmiyor mu? Sayın Ösym.

2015 tercih döneminde Meslek liselilerin girdiği bölümlerin ancak %60’ı sınavsız geçişle dolacak. Bu da geçtiğimiz yıllara göre daha az meslek lisesi mezununun üniversitelere girmesi demek. Durumu şu şekilde açıklayalım; meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçişle girdiği ön lisans programlarının kontenjanlarının %60’ı sınavsız geçiş öğrencilerine, %40’ı da alan dışından YGS puanı ile tercih edenlere ayrılacak. Özel üniversitelerin tam burslu, %50 ve %25 burslu kontenjanlarında da bu kural uygulanacak.

Bu durumun artlarını eksilerini yazarsak eğer; en avantajlı görünen grup alan dışından bu programları tercih eden farklı meslek lisesi mezunları, genel liseler ve Anadolu liseleri mezunlarıdır. İlgili alan mezunu meslek liseliler içiin bir dezavantaj söz konusudur. Örnek verirsek; 60 kişilik kontenjanlı meslek yüksek okulu bölümünde önceden kontenjanın neredeyse tamamı sınavsız geçiş öğrencilerine düşmekteydi. Halbuki bu yıldan itibaren 60 x 0.4= 24 kişi diğer lise türlerinden yada diğer meslek lisesi bölümlerinden gelecek, 60 x 0.6= 36 kişi kendi alanındandan sınavsız geçiş başvurusu yapan meslek lisesi mezununa verilecektir.

İşin özeti; meslek liselinin sınavsız geçiş şansı azaldı. Eskide ceplerinde olan 2 yıllıklar artık öyle kolay olmayacak.

4 Yorum

Yorum Yap