Güncel

Teknik Liseye Geçiş Şartları Nelerdir? Yeni Lise Yönetmeliğine Göre Teknik Liseye Geçiş Şartları

Teknik Liselere Geçiş Şartları 7 Eylül 2013 Tarihinde yayınlanan Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile değişti. Eski Yönetmeliğe göre sınıfını doğrudan ya da sınavlar ile geçen öğrencilerin ;  Dil ve Anlatım, Matematik, Fizik, Kimya dersleri ortalamasıının en az 55 olması gereken şartı artık tarihe karıştı.

Yeni Teknik Liselere Geçiş Şartları ise Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 30. maddesinde şöyle tanımlanmaktadır:

Anadolu teknik ve teknik lisesine geçiş

MADDE 30- (1) Teknik liselere geçiş için, ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıfını doğrudan geçen ve yılsonu başarı puanı en az 60 olan öğrenciler başvurabilir.

(2) Öğrenciler, yılsonu başarı puanlarına göre sıralanır. Yılsonu başarı puanı eşit olan öğrencilerden sırasıyla matematik, fizik, kimya, biyoloji, dil ve anlatım dersinin yılsonu başarı puanı yüksek olanına öncelik verilir.

(3) Anadolu teknik liselerine, kontenjan açığı bulunmasına ve ikinci fıkradaki şartların taşınmasına bağlı olarak ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okullardan geçiş yapılabilir.

Eskiden 4 dersten aranan ortalama artık yok yeni teknik liselere geçiş şartı ise tüm görülen derslerin ortalamasının en az 60 olması.

Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre Öğrenciler 9. sınıfı doğrudan geçmesi gerekmekte ve tüm derslerinin ortalamasının 60 veya üzerinde olması gerekmekte.

Peki Teknik Liseye Geçerken 2 Öğrencinin ortalaması eşit ise öncelik kimin?

  • 2 veya daha fazla öğrencinin eğerki not ortalaması düşük ise ilk önce
  • Matematik notuna bakılır yüksek olan önceliği kapar,
  • Eğerki hem notu hemde matematik notuda eşit ise bu sefer fizik notlarına bakılır ve fizik notu büyük olan önceliği kazanır.
  • Hala eşitlik varsa biyoloji oda eşitse dil anlatım notlarına bakılır not ortalaması fazlaolan teknik liseye geçer.

Yorum Yap