Güncel

Trafik Cezası Hesaplama, Trafik Ceza Puanı Öğrenme

Trafik Cezası Hesaplama

Trafik Cezası Hesaplama

trafik-cezasi

Trafikte sürücülerin sebep olduğu hatalardan her yıl binlerce insanımız ya ölüyor yada sakat kalıyor ama hepsinde ülke ekonomisi bir darbe daha alıyor. İşte tüm bu kazaların azalmasına yönelik trafikte yapılan ihlallere ceza işlemleri uygulanmakta. Trafikte hangi ihlalin ne kadar trafik cezasına sebep olduğunu sizler için araştırdık ve trafik cezası hesaplama formunu oluşturduk.

Türkiye’deki trafik kazalarına nelerin sebep olduğunu yani trafik kazalarındaki insan hataları, karayolu hataları, taşıt arızalarını irdelersek;

 • Araçlarda teknik arıza   : % 1
 • Karayolları hatalarının % 3
 • Sürücü hatalarının % 80
 • Yaya hatalarının % 15
 • Yolcu hatalarının % 1

Oranlara baktığımızda insan faktörünün tüm trafik kaza oranlarında %95’lik büyük bir dilime sahip olduğunu görürüz. Burada da trafik cezalarının aslında ne kadar caydırıcı olması gerektiğinin bir kanıtıdır.

Ayrıca hangi trafik ihlallerinin trafik kazalarına sebep olduğu da aşağıda verilmiştir.

 • Alkollü araç kullanımından oluşan kazalar; %30,
 • Aşırı hız ve yakın takip sonucu oluşan kazalar; %35,
 • Diğer trafik kuralları ihlalinden oluşan kazalar; %5,
 • Hatalı sollama ve hatalı araç geçme  kazaları; %30,

Trafik Cezası Hesaplama Formu Nasıl Çalışır?

Trafik cezası hesaplama formundan ilgili trafik ihlalini seçip hesapla butonuna basıldığında ilgili trafik ihlalinin ne kadar trafik cezası olduğu bilgisi karşınıza gelecektir.

Trafik cezaları ne kadar sürede ödenirse indirimli olur?

İşlenen trafik ihlalinin ardından trafik ihlalinin varsa delili( fotoğraf vs.) adrese geldiğinden yani trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde trafik cezası %25 indirimli ödenir.  Hemen hemen herkes bu yolu seçer çünkü %25 gayet iyi bir indirimdir ve trafik cezası bir nebze olsun hafifler.

Trafik cezaları nerelere ödenir?

Trafik cezaları artık polise ödenmemektedir. Trafik polisi trafik cezasının sadece makbuzunu keser ve size verir. Sizde eğer internet üzerinden değil de nakit olarak ödemek isterseniz;

 •     Vergi Dairelerine
 •     PTT şubelerine
 •     Banka Şubelerine

Eğer ki internetten trafik cezamı öderim derseniz;

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV linkinden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme kısmına tıklayın ve karşınıza gelen ekrandan Plaka, TC Kimlik Numaranızı ve ruhsatta yazan Tescil Tarihini girerek tamam düğmesine basıp plakaya ait trafik cezalarını, motorlu taşıtlar verginizi (mtv)  ödeme gibi sayfalara ulaşmış olursunuz. Ayrıca buradaki linkten arabanızın trafik cezası bilgilerine de ulaşabilirsiniz, yani arabanıza ait trafik cezası var mı gibi sorulara da cevap bulabilirsiniz.

Trafik cezalarını hangi bankaların kredi kartlarıyla ödeyebilirim?

Yukarıdaki linkten aracınıza ait trafik cezave borçlarını sorgulama yapıp varsa trafik cezanı ödemesini ilgili sayfadan yapabilirsiniz. Akbank, Bank asya, Denizbank, Finansbank, Garanti bankası, Halkbank, Hsbc, İş bankası, Teb, Vakıfbank, Yapı kredi, Ziraat bankası          banka kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Artık ülkemizin hemen hemen her şehrinde kayıt yapan kameralar EDS cihazları var ve bu kameralar aracılığıyla trafik ihlalleri kolaylıkla tesbit edilip kişinin adresine cezalar gönderiliyor. Bazen 1-2 km bile hız sınırını geçsek evimize hemen bir tebligat ama kamera görüntüsüyle dolayısıyla itiraz etme şansınız yok. Bu yüzden ara ara trafik cezası sorgulama sistemini kullanmalıyız.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz linkten Trafik cezası sorgulama işlemini de yapabilirsiniz, linke tıkladıktan sonra yine araç plaka ve diğer bilgileri girerek aracınıza ait trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Trafik cezası hesaplama aracı, internetten trafik cezası öğrenme, online trafik cezası tutarı öğrenme, hangi trafik ihlalinin cezası kaç para, trafik cezaları hesaplama

Yorum Yap