Güncel

Üstün Başarı ve Başarı Belgesi Hesaplama

Üstün Başarı Hesaplama
 • 1. Dönem 2. Dönem

Başarı ve Üstün Başarı Belgesi Nedir?

       Okulların sonlarına yaklaşılan aylarda öğrencilerden üstün başarı belgesi nasıl alınır, başarı belgesi nasıl alınır gibi sorularla karşı karşıyayız, işte tüm bu sorulara cevap vererek öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olmak adına üstün başarı belgesi hesaplama, başarı belgesi hesapla formunu hazırladık. Gelelim üstün başarı belgesi hesaplama formunun nasıl çalıştığına son 3 yıla ait dönemlerde aldığınız belgeleri seçip hesapla butonuna tıklamanız yeterli arkadaşlar.

     Bir öğrencinin üstün başarı belgesi veya başarı belgesi alması tamamen ders notlarıyla ilgili bir durumdur zaten son 6 dönemde üst üste takdir belgesi alanlara lafımız yok onlar zaten “Üstün başarı belgesi” ni hak etmişlerdir.

Liselerde üstün başarı belgesi almanın şartları nelerdir?

 Lisede okuyan ve son 3 eğitim-öğretim yılında takdir alan öğrenciler “Üstün başarı Belgesié alırlar ve okulun iftihar listesine girerler.

Konu ile ilgili Yeni Ortaöğretim Yönetmeliği:

MADDE 160

Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi

ile ödüllendirir.

Üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere okulun iftihar listesinde yer verilir.

Liselerde Üstün Başarı Belgesi Hesaplama Örnekleri

Örnek 1: 11. Sınıfa giden Ahmet son 6 dönemin tümünde takdir almıştır

Ahmet son 3 yıl üst üste takdir aldığından üstün başarı belgesi

Örnek 2: 12. Sınıfa giden Burak son 6 dönemin herbirinden teşekkür belgesi almıştır. Burak üstün başarı belgesi alabilir mi?

Ortaöğretim yönetmeliğinde üstün başarı belgesi almanın yolu üst üste 6 takdir almadır. Dolayısıyla Burak bu belgeyi alamaz.

Ortaokullarda Üstün Başarı ve Başarı Belgesi Almanın Şartları

Ortaokullarda 5. Sınıftan itibaren son 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir alanlara “Üstün Başarı “ belgesi verilir. Son 3 öğretim yılının tüm dönemlerin üst üste teşekkür yada 1 teşekkür 1 takdir alanlar da “Başarı Belgesi” almaya hak kazanırlar. İlgili Yönetmelik aşağıdadır;

Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar "Üstün Başarı",

Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar "Başarı"

Ortaokullarda Üstün Başarı Belgesi Hesaplama Örnekleri

Örnek 1: 7. Sınıfa giden Neslihan son 6 dönemin tümünde takdir almıştır

Neslihan son 3 yıl üst üste takdir aldığından üstün başarı belgesini alacaktır.

Örnek 2: 8. Sınıfa giden Ezgi sırasıyla

6. sınıfın 1. Döneminde teşekkür, 2. Döneminde takdir,

7. sınıfın 1. Döneminde takdir, 2. Döneminde takdir,

8. sınıfın 1. Döneminde teşekkür, 2. Döneminde teşekkür,

Ezgi Başarı Belgesi alacaktır.

47 Yorum

 1. 4.sınıfta 2 taktir şu an 5.sınıftayım 1.dönem teşekkür aldım 2.dönemde taktir alıyorum başarı belgesi alırmıyım acil cevap

  Cevapla
 2. Bende 4.sınıfta 2dönem takdir alıp 5.sınıfta2dönem tesekkur alıp6.sınıfın 2dönemide tesekkur aldim. Basari belgesi alirmiyim.

  Cevapla
 3. Ben 7de ikisindede taktir 8dede ikisinde taktir 9da 1.dönem teşekkür 2.dönem teşekkür alsaö başarı belgesi gelirmi

  Cevapla
 4. ben 4. sınıfta her iki dönemde takdir aldım 5.sınıfta ise her iki dönemde takdir oldum .şuan ise 6.sınıfın 2.dönemindeyim 1.dönem takdir aldım bu dönem ise takdir alırsam üstün başarı belgesi alırmıyım?

  Cevapla
 5. 6.sınıfa gidiyorum şuana kadar full takdir aldım bu dönemde alırsam üstün başarı belgesi gelirmi (2.dönem)

  Cevapla
 6. bende sekize gidiyorum hala başarı belgesi almadım üstelik şimdiye kadarda hep teşşekkür aldım bu ne biçim haksızlık…..

  Cevapla
 7. ben 7.sinifa gidiyorum sinifta tesekkur alanlara basari verdiler ama ust uste taktir aldim ve ortalamam yuksek bana vermediler bu nasil is be

  Cevapla
 8. İlköğretimde art arda 4 takdir (7. ve 8. sınıfta) lise 1 de ise 2 kere takdir aldım 9. sınıfın 2. döneminde üstün başarı belgesi verirler mi ?

  Cevapla
 9. Ya onur belgesi hiç devamsizlik olmayanlarada veriliyormu acaba nolur hayatinda hic onur belgesi alan olduysa onlara soruyorum cevap bekliyorum sizden. 🙄

  Cevapla
 10. mrb ben 8.sınıf öğrencisiym her dönem tşk belgesi aldm fakat 6.sınıfın 1.döneminde alamadım ben başarı belgesi alabilirmiyim

  Cevapla
 11. ben lise 2 ye gidiyorum tüm okul hayatımda teşekkür aldım sadece 6.sınıfın 2. döneminde belge almadım ama karne ortalamam 71, lise 2 dede teşekkür alırsam başarı belgesi alır mıyım?

  Cevapla
 12. 0.56 puan ile üstün başarı belgesini kaçırıyorum
  ilköğretimde zaten vermediler
  lisede 9. sınıfta 0.56 ile takdir alamadığım için diğer dönemler aldım ondan üstün başarı belgesi kaybediyorum 🙁

  Cevapla
 13. Hocam size bir sorum olacak ortaokul 7. sınıf gidiyorum onur belgesi nasıl ve onur belgesi kimlere verilir merak ediyorum?

  Cevapla

Yorum Yap