Güncel

Vize Ücreti Hesaplama Online

Vize Ücreti Hesaplama

 • Vize Nedir?

  Bir ülkeden diğer bir ülkeye giriş-çıkış yapabilmek için o ülkenin belirlediği şartlardır. Bu şartlar yerine getirilmez ise o ülkeye giriş-çıkış izni verilmez. Kişiler yurtdışına çıkarken pasaport kullanmak zorundadırlar. Vize aynı zamanda kişinin pasaportuna diğer ülkenin girilebilmesi için verdiği onaydır.

  Vize almak için gerekli evraklar nelerdir?

  Öncelikle bir pasaport ve o ülkenin istediği diğer evraklar. (öğrenci belgesi vb..)

  Vize nereden alınır ?

  Vize gidilecek olan ülkenin, 
  Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden, başkonsolosluğundan, Konsolosluğundan bazende Fahri Başkonsolosluklar yada Fahri Konsolosluklarından alınır.

  Schengen Vizesi Nedir?

  Avrupa Birliğinde 1995’te yürürlüğe giren ve Avrupa Birliği ülkelerinin 22 tanesini kabul ettiği vize anlaşmalarıdır. Schengene üye olan ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan dır. Yani Schengen vizesini alan kişi bu ülkelere giriş-çıkış yapabilir. 

  Ayrıca AB üyesi olmayan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre de aynı tip vize politikasına uymaktadırlar. 2 AB üyesi İrlanda ve Birleşik Krallık (İngiltere) Schengen vizesini kabul etmezler.

  Tüm ülkeler Türkiye'ye vize uygular mı?

  Hayır dünyadaki bir çok ülke ülkemize vize uygulamaz Bu ülkelerin hangileri olduğunu vize ücreti hesaplama formundan öğrenebilirsiniz.

  Vize Başvurunda nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

  1. Seyehat etmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1-2 ay önce başvurunuzu yapınız.
  2. Pasaportunuzun geçerlilik süresini mutlaka kontrol edin ve gerekiyorsa uzatın
  3. Pasaportunuzun yıpranmamış olması gerekir;
  4. Vize başvurusunu şahsen yapmakta fayda var;
  5. Vize başvurusu esnasında tüm belgeleriniz eksiksiz olmalı;
  6. Eğer gerkiyorsa bazı ülkeler sizi mülakata alabilir ve size bazı sorular yöneltebilir mülakat esnasında samimiyetiniz ve verdiğiniz güven çok önemli.

  Yorum Yap